Mieszkańcy Gminy Jedlicze, goście z Polski i zagranicy oraz najważniejsi w tym dniu – rolnicy ziemi jedlickiej wspólnie celebrowali zakończenie żniw podczas tradycyjnych Dożynek, które odbyły się 15 sierpnia na Placu Targowym. Jest to data szczególna, bowiem wówczas w Kościele Katolickim obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywaną świętem Matki Boskiej Zielnej, wtedy przypada także Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę „Cudu nad Wisłą”.
Jeszcze przed oficjalnymi obchodami Święta Plonów, na zaproszenie Burmistrza Gminy Jedlicze Wojciecha Tomkiewicza w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie z przedstawicielami delegacji zagranicznych. Zaszczycili nas swoją obecnością reprezentanci słowackiego Stropkova na czele z Burmistrzem Ondrejem Brendzą oraz goście z Ukrainy: Przewodniczący Samborskiej Rejonowej Rady Vitalij Kimak i Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Łanowicach Walery Tracz, którzy przybyli wraz z Państwem Danutą i Józefem Lubaś z Moderówki.
Dożynki rozpoczęła dziękczynna msza święta w Kościele Parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu, koncelebrowana przez księdza prałata dr. Andrzeja Chmurę – dziekana dekanatu Krosno I, proboszcza jedlickiej parafii ks. Tadeusza Deca oraz proboszcza parafii pw. św. Józefa w Żarnowcu ks. Wojciecha Sabika.
Po wysłuchaniu Słowa Bożego, wspólnej modlitwie i poświęceniu brogów, efektowny orszak przeszedł na Plac Targowy „Mój Rynek”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Otwarcia Dożynek dokonał Burmistrz Gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz, który nie szczędził podziękowań pod adresem rolników za trud ich całorocznej pracy. Burmistrz wyraził także uznanie dla twórców przepięknych wieńców, które starannością i pomysłowością wykonania zachwycały osoby odwiedzające tego dnia Plac Targowy.
Nie mogło się obyć bez tradycyjnych obrzędów dożynkowych, kiedy to na ręce Burmistrza, Starostowie Sabina i Kamil Kusiak oraz poszczególne delegacje składały owoce pracy rolników. Wśród delegacji mieliśmy przyjemność gościć reprezentantów gospodarzy z Piotrówki, Jedlicza-Męcinki, Dobieszyna, Jedlicza-Centrum, Chlebnej, Żarnowca, Podniebyla, Porąb, Potoka, Długiego (Delegacje Sołectwa i Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej), Jaszczwi, Jedlicza-Borek, Moderówki oraz Samorządowego Domu Pomocy Społecznej w Jedliczu.
Burmistrz Wojciech Tomkiewicz wręczył przedstawicielom delegacji specjalnie przygotowane na ten dzień podziękowania, a także uhonorował rolników poprzez wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków. W międzyczasie złożone tradycyjne kołacze oraz chleby dożynkowe zostały pokrojone i podzielone wśród uczestników, czym z chęcią trudnili się nasi goście.
Wszystkim przypadła do gustu nowa forma prezentacji brogów oraz usytuowanie miejsc siedzących przed sceną główną, gdzie zaproszeni goście zasiadali na słomianych kostkach, co z kolei idealnie wpasowało się w dożynkowy klimat. Całości pięknie dopełnił wystrój przygotowany przez dzieci ze świetlic opiekuńczo-wychowawczych pod kierunkiem Magdaleny Dąbrowskiej oraz wystawa starego sprzętu rolniczego autorstwa Tomasza Michniewskiego z Długiego. Swoje dzieła prezentowały panie z Klubu Szydełka Artystycznego, a wszystko dokumentował rysownik „Anex” Janusz Kubit. Na smakoszy czekało stoisko Koła Łowieckiego „Ponowa” w Krośnie, które zaangażowało się w pomoc Filipkowi Wasłowiczowi z Żarnowca.
W części artystycznej oklaskiwaliśmy zespoły śpiewacze „Kolorowe Chlebianki” z Chlebnej, „Jarzębina” z Piotrówki i „Magnolia” z Podniebyla, kapelę podwórkową „Tanie Dranie” oraz Prasłowianki z Krakowa. Koncert tej grupy poprzedził niespodziewany, ale jakże sympatyczny występ Pani Alicji Bulsiewicz, mieszkanki jedlickiego SDPS. Pani Alicja zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, czym urzekła publiczność, która nie pozostała dłużna i nagrodziła seniorkę gromkimi brawami.
Następnie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, a więc zespół Wawele z Janem Wojdakiem. Niezwykle sympatyczni panowie zadbali o dobrą zabawę, grając swoje największe przeboje, takie jak: „Biały latawiec”, „Zaczarowany fortepian”, „Morza błękit” czy „Kacaraba”.
Na zakończenie imprezy, dla tych najbardziej wytrwałych przygotowano dyskotekę pod gwiazdami.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.